O czym warto pamiętać przy wyborze odzieży dziecięcej?!

O czym warto pamiętać przy wyborze odzieży dziecięcej?

06-12 2018
Rodzice kupujący ubrania dla swoich pociech, mają przed sobą trudne zadania. Dziecięca odzież powinna być wygodna, ładna i dobrej jakości. Jednocześnie jednak ­­­dzieci szybko wyrastają z ubrań, łatwo też je niszczą, a kupowanie wciąż nowych ciuszków odbija się na kieszeni rodzica. O czym powinniśmy pamiętać, gdy wybieramy ubrania dla malucha?

Dziecko też chce wyglądać ładnie

Mogłoby się wydawać, że małe dzieci nie są zainteresowane modą, a kupowanie strojnych ubranek to fanaberia rodzica. Gdy jednak nasze pociechy wchodzą w regularne kontakty z rówieśnikami – zwykle na etapie przedszkola – zaczynają porównywać się z innymi dziećmi i są z nimi porównywane przez innych.

Dziecko źle ubrane szybko zacznie czuć, że odstaje od rówieśników. Będzie to odczuwalne zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji – jak urodziny czy przedszkolny lub szkolny bal. W szafie naszej pociechy powinno więc znaleźć się przynajmniej kilka naprawdę ładnych rzeczy, przeznaczonych do noszenia w różnych okolicznościach. Mając to na względzie warto zaopatrywać się w sklepach i hurtowniach o zróżnicowanym asortymencie.

Pamiętajmy jednak tutaj także o tym, aby nie popaść w przesadę – dziecka nie należy też przesadnie stroić ani ubierać w ubrania imitujące odzież dorosłych.

Przy wyborze odzieży dziecięcej bierzmy pod uwagę zdanie dziecka

Póki dziecko jest bardzo małe, to rodzice decydują, jaką odzież będzie nosić. Kiedy jednak maluch dobrze już mówi i zaczyna kształtować własny gust, powinnyśmy pozwolić mu na pewien wpływ na decyzje co do zakupu ubrania. Oczywiście, dziecko nie powinno podejmować decyzji całkowicie samodzielnie: nie potrafi w końcu jeszcze ocenić wartości pieniądza, nie weźmie pod uwagę tego, czy dane ubranko będzie odpowiednie do szkoły i czy uszyto je z odpowiednich materiałów. Może jednak samo wybrać kolor, poprosić o bluzkę z nadrukiem przedstawiającym ulubioną postać z bajki albo wybrać między dwiema modelami koszulki. Dzięki temu nowe ubranie sprawi mu więcej radości, będzie też czuło, że jego zdanie jest dla nas ważne. 

Dzieci szybko brudzą i niszczą ubrania

Dziecięce ubrania zwykle dość szybko się brudzą albo ulegają zniszczeniu na skutek zabaw. Nic na to nie poradzimy: dziecku trzeba pozwolić być dzieckiem, a oczekiwanie, że maluch nigdy nie przewróci się biegając bądź nie wyleje na siebie soku, nie jest czymś zdrowym. Co możemy zrobić, aby zaradzić na ten problem? Wybierać ubrania trwałe i łatwe do wyprania. Można też pokusić się o zakup hurtowy najpotrzebniejszych ubrań – jak koszulki czy spodenki, które nasza pociecha nosi na co dzień. Pozwala to zaoszczędzić, a uszkodzenie ulubionego ubranka nie będzie już problemem.

Ubranie dziecka powinno być dobrej jakości

Niektórzy uważają, że odzież dziecięca nie musi mieć wysokiej jakości – w końcu maluch i tak szybko wyrośnie z ubranek. Pamiętajmy jednak, że w tanich koszulkach z poliestru dziecko będzie się szybko pocić i źle się w nich czuć, a byle jakie buty mogą rozpaść się podczas zabawy. Niektóre materiały podrażniają skórę, a czasem nawet wywołują alergię. Sztuczne tkaniny bywają też szkodliwe dla zdrowia.

Chcesz zaoszczędzić? Poluj na okazje, ale nie ubieraj dziecka w ubrania złej jakości. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz musiał szybko wymienić garderobę (jeszcze nim dziecko z niej wyrośnie), a taka oszczędność może fatalnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu malucha.

Odzież dziecięca musi być wygodna

Dziecko powinno czuć się w ubraniach swobodnie. Wybierając odzież dziecięcą należy myśleć nie tylko o tym, jak ona wygląda, ale też zastanowić się, czy jest wygodna. Nie zaleca się na przykład kupowania ubrań zbyt ciasnych: krępują one ruchy, są też mało przewiewne. Nieco luźniejsze ubranka mają również tę zaletę, że dziecko ponosi je dłużej. Oglądając śliczne sukieneczki pokryte haftami sprawdźmy, przemyślmy, czy nasza córeczka na pewno będzie czuła się w nich komfortowo, a wybierając sweterek zastanówmy się, czy na pewno nie będzie drapać malucha w szyję. Czy dżinsy nie będą krępować ruchów naszej pociechy? Czy długie, poszerzane rękawy nie przeszkodzą w zabawie? Na tego typu pytania należy sobie odpowiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

Ubrania dla dziecka nie muszą być drogie

Odzież dziecięca w sklepach często osiąga astronomiczne wręcz ceny. Nie wszyscy rodzice są skłonni wykładać regularnie kilkadziesiąt złotych na pojedyncze ubranko, zwłaszcza, że to może szybko zostać zniszczone albo okazać się zbyt małe. Wielu rodziców nie może sobie wręcz na to pozwolić. Nie oznacza to jednak, że maluch musi chodzić ubrany byle jak albo donaszać ubranka po rodzeństwie, kuzynostwie czy dzieciach znajomych. 

Jakie są rozwiązania w takich wypadkach? Czasem ciekawe, tanie ubranko można upolować w ciucheksie. Opcją jest również wypatrywanie promocji i okazji w sklepach. Tanią odzież dziecięcą można także bez trudu kupić online – na przykład w naszej ofercie odzieży dziecięcej kolorowe bluzeczki z nadrukami, dostępne są w cenie już od dziewięciu złotych za sztukę.